Türkiyenin En Büyük Chat ve Sohbet Portalında Yeni Chat Arkadaşlıkları Edinin.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Kimler Kurban Kesmekle Mükelleftir?


Kimler Kurban Kesmekle Mükelleftir?

İslam dininin temel ibadetlerinden biri olan kurban ibadeti kimler üzerine vaciptir yani kimler dinen kurban kesmek zorundadır?

22136

Hanefi fıkhında kurban vacip bir ibadettir. Malik ile Şafi mezheplerine göre ise, kurban ibadeti müekked bir sünnettir.

Hanefi fıkhına göre kurban kesmesi gereken kişinin şu şartları taşıması gerekir:

Hür: Kişi köle veya esir gibi özgürlüğü kısıtlı kişi olmamalıdır.

Mukîm: Kurban kesecek kişi seferi durumda yani yolculuk halinde olmamalıdır.

Müslim: Tabiki kurban kesmek için en önemli şart Müslüman olmaktır.

Zengin: Nisap miktarı mala sahip olmak kurban kesmek açısından temel kriterlerdendir. Zenginliğin sınırı ise temel ihtiyaçların dışında, gelir getirici olsun veya olmasın, en az 20 miskal yani 85 gram altın değerinde bir mala sahip olmaktır.

Hesaplama yapılırken oturacak ev ile eve gerekli olan eşya, kışlık ve yazlık elbise, gerekli silah ve aletler, kitaplar, binek hayvanı veya araç, hizmetçi, köle veya cariye, kabul edilen bir görüşe göre bir yıllık nafaka temel ihtiyaçlardan sayılır.

Akıl ve buluğ: Hanefi mezhebinde İmam Azam ile İmam Ebû Yusuf’a göre, akıl ve buluğ şart değildir. Yani zenginlik miktarı mala sahip olan buluğa ermemiş bir kişinin veya akli melekesi olmayan bir delinin malından bunların velisi kurban kesmek zorundadır. Fakat İmam Muhammed’e göre ise buluğa ermemiş bir çocuk ve mecnunun (deli) malından kurban kesmeye gerek yoktur. Genel kabul edilen fetva da bu görüştür.Bir cevap bırakın.

CLOSE
CLOSE